Vajinismus

Vajinismus, ülkemizde her 10 kadından biri vajinismus problemiyle karşı karşıya kalmış durumda. Ancak vajinismus başlarda pek belirti vermeyebilir ve ilerleyen zamanlarda kadınların cinsel ilişkiden haz almamasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı ilk olarak vajinismus nedir, vajinismus belirtileri nelerdir sorusunun cevabını vermek gerekir.

Vajinismus nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirmesi durumudur. Vajinismuslu kadınlar partneriyle cinsel birliktelik yaşayamazlar. Vajinismus da cinsel bir birliktelik gerçekleşse bile kadın ilişkiden hiçbir şekilde keyif almaz, aksine acı hisseder.

Vajinismus, her bireyde farklı şekillerde kendini gösterebilir. Vajinismusun genel olarak belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Cinsellikten korkmak

Cinsel ilişkiden çok fazla korkma hiçbir şekilde cinsel birlikteliği deneyememe durumu.

Ağrılı cinsellik

Cinsel birleşmenin ağrılı ve zor bir şekilde gerçekleşmesi…

Penisin vajinaya girememesi

Kadının kendini kasması sonucu, penisin vajinaya sadece bir kısmının girebilmesi durumu.

Jinekolog korkusu

Seks pozisyonlarını deneyememek

Cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlar deneyememek.

Bacakların açılmaması

Cinsel ilişki sırasında bacakların açılmaması durumu…

Vajinismus neden olur?

Vajinismusun tıbbı bir nedeni bulunmamaktadır. Kadının cinselliğe sıcak bakmaması durumu olan vajinismus, genelde psikolojik olarak anlamlandırılmaktadır. Kadınların geçmiş yıllarda yaşamış olduğu taciz vakaları, veya cinsellikle alakalı kafasında oluşturduğu olumsuz düşünceler vajinismusa neden olabilecek etkenler arasında görülmektedir.

Vajinismus problemi aslında cinsel sorunlar arasında psikoterapi uygulamalarıyla en rahat çözülebilen sorunlardan biridir. Alanda etkin bir cinsel terapist ile kısa sürede çözüme kavuşur. Problemin çözümünün %50 si bir cinsel terapiste başvurmaktır.

Call Now ButtonHEMEN ARA!