Çocuk ve Hasta Çocuk Beslenmesi

Çocuk Beslenmesi

Her bireyin beslenme ihtiyacı doğar doğmaz başlar, hayatı boyunca devam eder. Çocukların beslenmesi büyüme ve gelişme açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocukluk zamanından başlar. Bunu ne kadar erken öğrenirse hayata o kadar sağlıklı devam etme şansı artar. Her çocuğun alması gerek kalori değişkenlik gösterir. Bunun doğru bir şekilde hesaplanıp çocuğa verilmesi gerekmektedir.

Ergenlik döneminde çocukların alması gereken enerji miktarları da oldukça fazladır. Bu zamanlarda besin dengesine çok dikkat edilmesi gerekir. Yanlış beslenme sonucunda çocukluk çağı obezitesi ile çok sık karşılaşılmaktadır. Bunun önlemini en başında almak en doğru karar olacaktır.

 

Hasta Çocuk Beslenmesi

Bebekler doğduğu andan itibaren bazı hastalıklarla dünyaya gözünü açabiliyor. Bunlar metabolizma hastalıkları (fenilketonüri, çölyak, tip 1 diyabet vb.) olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlıkları olan çocukların beslenme şekilleri en başından itibaren farklılık gösterir. Alması-almaması gereken besinler hemen belirlenmelidir. Aile bu konuda bilgi sahibi edilmelidir. Ve çocuk tanı aldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden hastalık doğrultusunda beslenmelidir. Bu çocuğun büyüme gelişme ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Mutlaka bir diyetisyen ile birlikte çalışılması gereken durumlardandır.

Bazı sık görülen çocuk hastalıkları ve özel beslenme gerektiren durumlar şunlardır;

Prematüre doğum, diyabet, fenilketonüri, kistik fibrozis, böbrek-kalp rahatsızlıkları, down sendromu, otizm vb.

Call Now ButtonHEMEN ARA!